| Supply Voltage | 24 → 240V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | AE, BEp, DEp, EEa, FE, GE, IT, SHp |
| Time Range | 0.05 s → 10days |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Days, Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 30A |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | DPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 100.3mm |
| Length | 22.5mm |
| Series | 83 Series |
| Depth | 86.2mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.