| Supply Voltage | 100 → 120V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Star Delta |
| Time Range | 0.5 → 120s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPST |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 120V ac |
| Terminal Type | Crimp |
| Switch Configuration | SPST |
| Minimum Voltage | 100V ac |
| Power Supply | External |
| Width | 48mm |
| Length | 48mm |
| Series | H3CR |
| Depth | 93mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Current | 10mA |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.