| Supply Voltage | 100 → 120V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | OFF Delay |
| Time Range | 0.1 → 1.2 s, 1 → 12s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 30 V dc, 250V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Power Supply | Internal |
| Width | 22.5mm |
| Length | 89.4mm |
| Series | H3DK |
| Depth | 100mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.