| Supply Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Flicker OFF Start, Flicker ON Start, Interval, OFF Delay, ON Delay, ON/OFF Delay, One Shot Output |
| Time Range | 0.1 s → 100h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 24V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 22.5mm |
| Length | 89.4mm |
| Series | H3DK |
| Depth | 100mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Time Delay | (Reset) 0.1s |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.