| Supply Voltage | 24 → 230 V ac, 24 → 48V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.1 s → 120h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 48 V dc, 230V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 24V ac/dc |
| Power Supply | Internal |
| Width | 80mm |
| Length | 17.5mm |
| Series | H3DS |
| Depth | 74mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Current | 0.1A |
| Contact Material | Ag Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.