| Supply Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | Flicker OFF Start, Flicker ON Start Selectable by DIP Switch, Interval, ON Delay |
| Time Range | 0 → 60min |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Time Increment | Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 3A |
| Maximum Voltage | 250V ac |
| Terminal Type | Socket |
| Switch Configuration | SPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 12.8mm |
| Length | 31.2mm |
| Series | H3RN |
| Depth | 53.4mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | (dc) 0.1 s, (ac) 0.5s |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.