| Supply Voltage | 100 → 240 V ac, 12 → 48V dc |
| Mounting Type | Panel Mount, Surface Mount |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.001 → 99.99s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 3A |
| Maximum Voltage | 48 V dc, 240V ac |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 12 V dc, 100V ac |
| Power Supply | External |
| Width | 48mm |
| Length | 48mm |
| Series | H5CN |
| Depth | 97.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | (Reset) 0.5s |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.