| Supply Voltage | 220V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.1 s → 300h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | 2 x SPDT |
| Time Increment | Hours, Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 220V ac |
| Terminal Type | 8-Pin Connector |
| Switch Configuration | 2 x SPDT |
| Width | 48mm |
| Length | 52.3mm |
| Depth | 48mm |
| Time Delay | 0.1s |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.