| Supply Voltage | 230V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | One Shot |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 0.05A |
| Maximum Voltage | 230V ac |
| Switch Configuration | SPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 48mm |
| Length | 95.5mm |
| Depth | 48mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.