| Supply Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | Plug In |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.2 → 5min |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPDT |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 24V dc |
| Switch Configuration | DPDT |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.