| Supply Voltage | 24 → 240 V ac, 24V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Time Range | 0.1 → 360000s |
| Number of Contacts | 2 |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 250V ac/dc |
| Minimum Voltage | 5V dc |
| Width | 18mm |
| Length | 66mm |
| Series | Acti9 |
| Depth | 81mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Current | 0.01A |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.