| Supply Voltage | 12 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | OFF Delay |
| Time Range | 1 s → 100h |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Minimum Voltage | 12V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 90mm |
| Length | 17.5mm |
| Series | Harmony Time |
| Depth | 72mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Contact Material | Cadmium Free |
| Time Delay | <100ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.