| Supply Voltage | 24 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | Power ON Delay |
| Time Range | 0.02 s → 300h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 5A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Plug In |
| Minimum Voltage | 24V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 48mm |
| Length | 48mm |
| Series | Harmony Time |
| Depth | 96.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.