| Supply Voltage | 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Multifunction |
| Time Range | 0.05 → 100h |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | SPST |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 1A |
| Maximum Voltage | 240V ac/dc |
| Terminal Type | Push In |
| Switch Configuration | NO |
| Minimum Voltage | 12V ac/dc |
| Power Supply | External |
| Width | 17.5mm |
| Length | 100mm |
| Series | 3RP25 |
| Depth | 91.6mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Current | 1A |
| Time Delay | 400ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.