| Supply Voltage | 12 → 240V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Flash Pause First, OFF Delay, ON Delay, ON Delay with Control Contact, One Shot Leading Edge Voltage Controlled, One Shot Leading Edge with Control Contact, One Shot Trailing Edge with Control Contact |
| Time Range | 0.05 s → 100h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Milliseconds, Minutes, Seconds |
| Maximum Current | 8A |
| Maximum Voltage | 250V ac |
| Switch Configuration | DPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 35mm |
| Length | 87mm |
| Series | E3ZM20 |
| Depth | 65mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | (Reset) 100ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.