| Supply Voltage | 10 → 30V dc |
| Mounting Type | Panel Mount, PCB Mount |
| Mode of Operation | Encapsulated ON Delay Deenergise |
| Time Range | 0.5 → 20s |
| Number of Timer Functions | Single |
| Time Increment | Seconds |
| Power Supply | External |
| Width | 40mm |
| Length | 40mm |
| Series | MINT |
| Depth | 20mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Time Delay | (Reset) 50ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.