| Module Type | Transmitter |
| Input Signal Type | Digital, Signal |
| Output Signal Type | Universal |
| Input Range | 5V |
| Output Range | 0 → 10 V, 4 → 20mA |
| Supply Voltage | 18 → 30 V ac, 18 → 31V dc |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
| Series | 3RS7020 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.