| Module Type | Universal Signal Converter |
| Input Signal Type | Universal |
| Output Signal Type | Universal |
| Input Range | 0 → 20 mA, -10/0 → 10 V, -5 → 5 V, Potentiometer 0 → 4500 Ω, Thermocouples Pt100 / Pt1000 / KTY11-6 |
| Output Range | 14 bit, 0 → 10 V, 0 → 20mA |
| Supply Voltage | 90 → 260V ac |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
| Series | CI45 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Standards Met | cUL, UL |
| Termination | Screw/Spring |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.