| Module Type | Isolation Amplifier |
| Input Signal Type | Current |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | -50 → 200°C |
| Supply Voltage | 19.2 → 30V dc |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Operating Temperature Range | -20 → +65°C |
| Series | 3RS7002 |
| Number of Channels | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Standards Met | UL |
| Signal Conditioner Function | Isolation Amplifier |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.