| Module Type | Loop Powered Isolator |
| Input Signal Type | Current |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | 0 → 20 mA, 4 → 20mA |
| Output Range | 0 → 20 mA, 4 → 20mA |
| Supply Voltage | <30.5V |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Series | MACX MCR |
| Number of Channels | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | CE, cUL, CULus, EN 61000-6-4, EN 61326-1, UL |
| Termination | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.