| Module Type | Current Transducer |
| Input Signal Type | Current |
| Input Range | 11A |
| Output Range | 0 → 20mA |
| Supply Voltage | 20 → 30V dc |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Series | MCR-S-1-5-UI-SW-DCI-NC |
| Series | MCR-S-1 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 99 x 22.5 x 114.5 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.