| Module Type | Current Transducer |
| Input Signal Type | Current |
| Output Signal Type | Relay |
| Input Range | 0 → 16A |
| Supply Voltage | 20 → 30V dc |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -20 → +65°C |
| Series | MCR-VAC |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.