| Module Type | Frequency Converter |
| Input Signal Type | Frequency, PWM |
| Output Signal Type | Transistor |
| Input Range | 0.002 Hz→ 200 kHz, 0.002 Hz→ 1000Hz |
| Output Range | 0 → 10.5 V, 0 → 21mA |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Series | MINI MCR |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Push-In |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.