| Module Type | Temperature Converter |
| Input Signal Type | RTD |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | -150°C to +300°C |
| Output Range | 4 → 20mA |
| Supply Voltage | 30V dc |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -20 → +65°C |
| Series | MINI MCR |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Termination | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.