| Module Type | Analogue Signal Converter |
| Input Signal Type | Current |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | 4 → 20mA |
| Output Range | 4 → 20mA |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
| Series | MACX MCR-VDC |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.