| Module Type | Frequency Converter |
| Input Signal Type | Frequency |
| Output Signal Type | Current |
| Input Range | 0 → 5kHz |
| Output Range | 4 → 20mA |
| Supply Voltage | 8 → 30V dc |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | 0 → +45°C |
| Series | MCR-C-UI-UI-DCI-NC |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Termination | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.