| Module Type | Temperature Limit Switch |
| Input Signal Type | RTD, Thermocouple |
| Input Range | -210 → +2310 °C, -220 → +850°C |
| Supply Voltage | 16.8 → 30V |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Series | Crouse-Hinds |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.