| Module Type | Current Transducer |
| Input Signal Type | Current |
| Output Signal Type | Digital, Relay |
| Input Range | (DC) -100 → 100 A, (AC) 500 mA → 100A |
| Output Range | ± 10 V, ± 20mA |
| Supply Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Interface | APP Configuration Interface, Interface, Software Configuration Interface |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Push-In |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.