| Number of Channels | 1 |
| Module Type | Temperature Converter |
| Barrier Type | Galvanic Barrier |
| Output Signal Type | Current, Relay |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Input Signal Type | RTD, Thermocouple |
| Safety Current Resistance | 600Ω |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Current | 20mA |
| Supply Voltage | 20 → 35V dc |
| Safety Current Maximum | 20mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.