| Number of Channels | 1 |
| Module Type | Solenoid Driver |
| Barrier Type | Galvanic Barrier |
| Maximum Voltage | 253V ac |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Safety Current Resistance | 133Ω |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Maximum Current | 188mA |
| Supply Voltage | 20 → 30V dc |
| Safety Current Maximum | 188mA |
| Safety Voltage Maximum | 253 V ac |
| Series | MACX MCR-EX-SL-SD |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.