| Locking & Holding | Full Extension Lock Only |
| Cylinder Material | Steel |
| End Connector Material | Steel |
| End Connector | Ball & Socket Joint |
| Extended Length | 880mm |
| Stroke Length | 400mm |
| Rod Diameter | 14mm |
| Maximum Force | 2500N |
| Minimum Force | 200N |
| Tube Diameter | 28mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.