| Material | Stainless Steel |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 127N |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 61 x 29 x 16mm |
| Depth | 16 mm |
| Length | 61mm |
| Width | 29mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.