| Material | Stainless Steel |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 392N |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 91 x 27 x 16.5mm |
| Depth | 16.5 mm |
| Length | 91mm |
| Width | 27mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.