| Material | Steel |
| Lockable | Yes, Lock Not Included |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 735N |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 185 x 50 x 18mm |
| Depth | 18 mm |
| Length | 185mm |
| Width | 50mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.