| Material | Stainless Steel |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 712N |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 79.8 x 22.4 x 14.4mm |
| Depth | 14 mm |
| Length | 80mm |
| Width | 22mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.