| Material | Stainless Steel |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 3.78kN |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 86.5 x 52.3 x 19.8mm |
| Depth | 20 mm |
| Length | 87mm |
| Width | 52mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.