| Material | Steel |
| Spring Loaded | Yes |
| Operating Tension | 1.22kN |
| Latch Type | Toggle Latch |
| Dimensions | 67 x 52 x 19mm |
| Depth | 19 mm |
| Length | 67mm |
| Width | 52mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.