| Supply Current | 9mA |
| Maximum Current Output | 1.25mA |
| Switch Life | 10000000 |
| Actuator Type | Plunger |
| Terminal Type | Pre-wired |
| Output Type | Linear |
| IP Rating | IP67 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Supply Voltage Range | 4.5 → 5.5 V |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.