| Switch Operation | Latching |
| Illuminated | Yes |
| LED Colour | Red |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Panel Cut Out Diameter | 16.2mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.