| Switch Operation | NO |
| Illuminated | No |
| Terminal Type | Flexible Wire |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Current Rating | 40 mA |
| Panel Cut Out Diameter | 19mm |
| IP Rating | IP68 |
| Actuator Colour | Natural |
| Case Colour | Aluminium |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Voltage Rating | 1 to 24 V, 0.04 A |
| Operating Temperature Range | -20 → +75°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.