| Illuminated | No |
| Terminal Type | Solder |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Panel Cut Out Diameter | 16mm |
| IP Rating | IP67 |
| Actuator Colour | Black |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.