| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 500mA |
| Maximum Switching Power | 10W |
| Maximum Switching Voltage | 200V dc |
| Contact Resistance | 70mΩ |
| Mounting Type | PCB |
| Length | 46mm |
| Dimensions | 2.54 (Dia.) x 46mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.