| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 500mA |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Contact Material | Rhodium |
| Maximum Release Time | 0.05ms |
| Operating Time Including Bounce | 0.2ms |
| AT Value Range | 10-15AT |
| Width | 2.3 (Dia.)mm |
| Length | 14.5mm |
| Dimensions | 2.3 (Dia.) x 14.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.