| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 500mA |
| Maximum Switching Power | 50W |
| Maximum Switching Voltage | 140V ac |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Contact Material | Fe-Ni Alloy |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 8.2 Dia. (Without Clamp)mm |
| Dimensions | 8.2 Dia. x 50 (Without Clamp)mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.