| Contact Configuration | SPCO Form A |
| Maximum Switching Current | 300mA |
| Maximum Switching Power | 3W |
| Maximum Switching Voltage | 30V |
| Contact Resistance | 200 mΩ |
| Maximum Release Time | 0.15ms |
| Operating Time Including Bounce | 0.2 mm |
| AT Value Range | 37 - 71AT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 2.2mm |
| Length | 7.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.