| Contact Configuration | SPCO Form A |
| Maximum Switching Current | 1.5A |
| Maximum Switching Power | 70W |
| Maximum Switching Voltage | 300V |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | PGM Alloy |
| Maximum Release Time | 0.1ms |
| Operating Time Including Bounce | 0.8ms |
| AT Value Range | 35 - 70AT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 2.5mm |
| Length | 23.3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.