| Contact Configuration | SP-CO |
| Maximum Switching Current | 250mA |
| Maximum Switching Power | 5W |
| Maximum Switching Voltage | 175V ac/dc |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Rhodium |
| Maximum Release Time | 1ms |
| Operating Time Including Bounce | 0.7ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.