| Contact Configuration | SPST |
| Maximum Switching Current | 500mA |
| Maximum Switching Power | 10W |
| Maximum Switching Voltage | 150V ac/dc |
| Contact Resistance | 150mΩ |
| Contact Material | Rhodium |
| Maximum Release Time | 0.05ms |
| Operating Time Including Bounce | 2ms |
| Operating Time (Including Bounce) | 2ms |
| AT Value Range | 15 → 35AT |
| Length | 55mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.