| Number of Positions | 4 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | 4P4T-NC |
| Contact Material | Gold |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Top Slide |
| Contact Current Rating | 100 (When Energized) mA, 25 (Opening and Closing) mA |
| Mechanical Life | 3000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Voltage Rating | 24 V dc, 50V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.