| Number of Positions | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated |
| Package Style | SIP |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Current Rating | 500 mA@ 24 V |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.